FORHONT

1 Vít Novák56
2 Milan Štanc43

NEJBLIŽŠÍ AKCE

Mamut Tour 170 km

25.5.2024 9:00

Přerov

Mamut Tour 90 km

25.5.2024 9:45

Přerov

UAC Praha - Doksy

30.5.2024 16:00

Všetaty

Krakonošův cyklomaraton - dlouhá trať

15.6.2024 10:00

Trutnov

Krakonošův cyklomaraton - krátká trať

15.6.2024 10:05

Trutnov
ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno číslo 100 6. října 2016

Klikáče na vodě

Oba závody CFC v dešti. Statistika nebo smůla ?

Prší ... Je sucho, nerostou houby, ale na podnicích CFC Kladno prší. Smůla. Na druhé straně lidová pravostika praví, že pravé Klikáče jsou na vodě. Jaká je tedy pravda ? Máme na závodech smůlu na počasí nebo se jen projevil neúprosný počet pravděpodobnosti ? Abychom do celé věci vnesli světlo poznání, navštívili jsme Český hydrometeorologický ústav, odbor statistiky počasí, oddělení Ošklivo a požádali vedoucího ing. Panáčka o nahlédnutí do dlouhodobých záznamů. Data z posledního desetiletí jsme porovnali s údaji ze závodů Kolem Posázaví a Klikovy vrchy. Na obou sledovaných akcích nám v letech 2009 - 2016 pršelo dvakrát, shodou okolnosti vždy v témže roce. (2011 a 2016). To je četnost deště 25%. Dnů kdy podle dat ze stanice Praha - Ruzyně spadl alespoň 1 milimetr srážek, připadá na červenec průměrně 9,7, to je 31,2 %. V srpnu to bylo 10,1 (32,6 %) a v září 6,8 (22,7%). Provnání dat ukazuje, že nám v Ondřejově pršelo o 0,496 - 0,608 dne méně, než je dlouhodobý průměr, naproti tomu déšť na Klikáčích přesáhl pravděpodobnost o 0,184 dne. Je tedy statisticky prokázáno, že v Posázaví máme dlouhodobě spíše štěstí a že ty pravé Klikáče jsou skutečně na vodě. Vidíte - věda! A teď zpátky k cyklistice. Jubilejní 30. ročník Klikových vrchů byl poznamenán několika uzavírkami a nuceným zkrácením, na druhé straně jsme získali možnost znovu projet klasické jádro závodu v okolí Městečka a kopců tak bylo dost a dost. Náš Víťa mohl ještě v případě plného bodového zisku pomýšlet na zisk žlutého dresu, ale v závodě tahal od začátku za kratší konec a za Sýkořicí z vedoucí skupiny odpadl. Zvítězil postaršený junior Zdeněk Jílek, Michael Somr si vítězstvím v UAC definitivně pojistil titul. Vítek nakonec dojel devátý, bronzový v kategorii A. Martin Šurányi byl 43. a Vašek Novák 44. Marek Andrejs odstoupil krátce po startu kvůli defektu a rozhodl se pomoci cílovým rozhodčím. A dobře že tam byl, protože druhý balík jel o hodně rychleji než první, v závěru se skupiny promíchaly a v cíli vznikla nepřehledná situace. Tak se stalo, že vítězný Jakub Svoboda z CK Kolokrám byl zapsán s chybným číslem, ale naštěstí nás na to jeho soupeř upozornil. Původně vyhlášenému panu Průchovi patří cena fair play, vítězi omluva, Michalu Košovi zlato v UAC a sto bodů pro rodnou Spartu. Náš Pepa Slavík dojel 38. a přispěl k solidnímu bodovému zisku CFC. Přes všechna protivenství se nám nakonec 30. Klikáče vydařily. I na vodě.

Chybělo poslední šlápnutí

Infarktový závěr soutěže družstev

Poslední šlápnutí O tom, jak ošidné a nevyzpytatelné jsou přepočty a škrtání výsledků v závěru bodovací soutěže, bychom mohli dlouho vyprávět. Loňské Poslední šlápnutí s Víťovým defektem, těsným spurtem, verdiktem videorozhodčího a následnou ztrátou žlutého trikotu o jediný bod nás straší v bezesných nocích ještě teď. Letos podobný scénář postihl Vinohradské šlapky. Ty v průběhu celého roku dominovaly souteži družstev a když pár kol před koncem dokázaly svůj náskok před dotírající Spartou ještě navýšit, vypadalo to, že zisku premiérového titulu na domácím šampionátu UAC nestojí nic v cestě. Jenže to byl právě zvýšený bodový zisk při mistrovském závodě, který nakonec rozhodl ve prospěch soupeře. Zatímco Sparta dokázala vybojovat dvakrát 110 bodů za druhá místa Michalů Schurana a Koše plus 105 za bronz Ľubomíra Sedláčika, Šlapky se přes stovku nedostaly ani jednou a nejlepšího výsledku dosáhl celkově pátý Karel Prager, jemuž mistrovský dres v kategorii D sluší, ale v týmech je nakonec Vinohradským platný jako mrtvému zimník. Oranjes prohráli o 3 body a mohou zpytovat svědomí, které z těch 5769 to asi byly. Ale aby to nevypadalo, že závidíme. Naši zopakovali loňské sedmé místo a podobných starostí byli ušetřeni. Soutěž jednotlivců se obešla bez dramat. My jsme sice ještě před Klikovými vrchy živili teoretickou naději na zisk prvního místa v AB, ale průběžně vedoucí Michael Somr neponechal nic náhodě, pro jistotu dvakrát vyhrál a žlutý trikot mu náleží po právu. Vítkova dvojka tentokrát nebolí. Potěšitelné jsou celoroční výkony a konečná top 10 Marka Andrejse. Ve druhém balíku se ve vedení prostřídali Lawiňáci Janoušek a Mužík, závěrečné podniky nakonec rozhodly pro Libora. Naši se ve dvojce výrazněji neprosadili. Ještě že máme nadějné mládí.

Márty to stihnul

U sázkařů drama jako u cyklistů
Výsledky S.K. Podraz Jestliže závěr poháru UAC můžeme označit jako dramatický, pak poslední kolo sázkové soutěže snese název drama na druhou. V kanceláři Podraz totiž aktivní závodníci nemají zakázáno sázet a jsou povoleny i sázky na výsledek vlastní aktivity, i když samozřejmě pouze v pozitivním smyslu, tj. na vítězství či úspěch. Sázející cyklisté tak v závodě bojují nejen o vlastní umístění a body pro tým, ale zároveň o výhry v sázkové soutěži. V závěrečných kolech přistupuje splatnost dlouhodobých sázek na celkové pořadí. Pěkným příkladem vícenásobné angažovanosti s nečekaným rozuzlením je souboj našeho Martina Šurányi s Michalem Rydvalem z Vinohradských šlapek. Čespa, vystupující v sázkovce pod krycím jménem Laktos, od června díky čtvrtmilionové trefě neohroženě vévodil sázkové soutěži a v závěrečném kole nasázel tutovky na pořadí favoritů. Když podle očekávání vyhrál a navýšil konto o další stovku tisíc, zdálo se, že jej o hlavní cenu nemůže připravit ani Pánbůh. Jenže tu byl ještě Márty. Ten vsadil všechny peníze na vícenásobné tipy s vysokými kursy (17,71 a dokonce 54,48), jejichž součástí byly i dvě sázky na soupeře - jednak "lepší z dvojice Mužík - Rydval" a hlavně "vítěz klasifikace týmů Sparta Praha" s nevěřícím kursem 4,5. Čespa, jeden z klíčových jezdců oranžových a loňský vítěz celkové klasifikace, tak v posledním závodě spurtoval nejen proti Vítkovi Mužíkovi a Liboru Janouškovi o pořadí na bedně a proti Sparťanům o body pro Šlapky, ale, aniž to tušil, i o výnos soupeřových tiketů v sázkové soutěži. Neuspěl a jak už to ve sportu bývá, kde jeden truchlí, druhý se raduje. Márty shrábl přes 260 tisíc a v hodině dvanácté svého soupeře přeskočil. Tou dvanáctou hodinou připomínáme ročník 2014, kde by byl Martin také vyhrál hlavní cenu, kdyby vítězný tiket nepodal 4 minuty po ukončení sázek. (č. 83, Nečum a sázej!) Letos si dal také na čas, ale vše stihnul ještě před půlnocí, takže se může těšit na výhru, kterou jakožto člen CFC obdrží na výroční schůzi. Blahopřejeme.

Darovanému Králi

na zuby nekoukej ?
Na Zhůří Zpráva o obnovení oficiální podoby Krále Šumavy zapůsobila v polovině prázdnin jako bomba. Už je to tady! Konec starých časů! Pravda a láska zvítězila! Takové titulky nám v redakci vyskakovaly jeden po druhém. Jenže se brzy, podobně jako s tou pravdou a láskou, ukázalo, že optimismus je většinou pouhý nedostatek informací. Vyjednaný kompromis v podobě vrchařské časovky na pokračování totiž můžeme s přivřením všech očí nazvat cyklistickým závodem, ale maratonem sotva a - pořadatelé prominou - Králem Šumavy už vůbec ne. Nevděk ? Šumavský vladař snad odpustí dvaadvacetinásobnému pamětníku, který má - i s ohledem na čerstvý zákaz Rampušáka - prostě strach, aby se podobné náhražky časem nerozšířily i na další hory s jízlivým dodatkem "závodíte, tak co ještě chcete." Záplata není vždycky lepší než díra. Letošní měřené úseky znamenají naději jedině s vyhlídkou na jejich brzké propojení do jediného: dvousetkilometrového z Klatov do Klatov, tedy pokud má pravdu náš optimistický kolega Fousáč, že ”policajti už začínají chápat, co provedli, ale nemůžou to odpískat všechno najednou.” Kéž by tomu tak bylo. My hoši, co spolu jezdíme, jsme si každopádně řekli, že jako poděkování pořadatelům za snahu letos objedeme trať v setrvalém maratonským tempu, jak se na Krále sluší. Jenom na Zhůří jsme do toho šli všichni naplno, protože, jak říká Eddy Mercx, ”Mont Ventoux a Zhůří se nikomu nedává a nejsilnější jezdec tam musí vždycky zvítězit.” Blahopřejeme tedy celkovému vítězi Michalu Košovi, který byl nejsilnější, i když opravdovým Králem Šumavy se může stát až někdy příště. Pokud má pravdu Fousáč. - Kolbaba -

Možná vás upoutala ta veliká

STOVKA

v záhlaví.
Pozornější čtenáři
si jistě už dříve všilmi,
že se počet vydání
Zpravodaje ÚV CFC Kladno
blíží této hodnotě.
Všech
s

to

čísel
dohromady
vypadá nějak takhle:
Zpravodaje Ačkoli to slovo nemáme v názvu
a v textu to tak vždycky nevypadá,
jádrem našich článků

je

zásadně
(víceméně)
pravda.
Aby totiž náš list
nebyl jen prachsprostý bulvár,
ale především

pořádná

novinařina,
to není žádná legrace,
za tím stojí

hromada

práce.
Popřejme tedy na závěr
celé naší redakci
aby vydržela
fyzicky i duševně
pohromadě
do další
stovky

Zpravodajů.


Po uzávěrce:

DEMENTI !

7.10.2016 20:25

Po protestu změněno pořadí klasifikace družstev!

Tak předně: titulek čtěte tvrdě (dementy)! Nejde totiž o hodnocení duševní úrovně účastníků sporu, ale o popření (zpravidla oficiální,

DISKUSE

Nástěnka

1.5.2024 22:11 Vítek

Ahoj. Pár lidí se mě ptalo na Klínovec, tak posílám hlasovačku:

https://rallly.co/invite/SwRR1UHhMzDW ...

Nástěnka

18.1.2024 21:31 Vítek

Zapomněl jsem včera dát odkaz na ten sraz, tak to napravuju.
https://app.rallly.co/invite/IHy3mYgxyFod ...

Nástěnka

17.1.2024 22:50 Vítek

Ahoj. Nestihli jsme letos schůzi na konci roku, tak to zkusme napravit teď. Zahlasujte prosím, kdy by se hodilo. ...

UAC - Maraton Česká Lípa

24.9.2023 22:08 Kolbaba

Pánové, moc dobrá práce. Vy snad lítáte. A Víťa dokonce na bedně. Dobrý závěr sezóny. ...

UAC - Klikovy vrchy, mistovství UAC

19.9.2023 11:28 Kolbaba

Fotky z prosluněných Klikáčů: https://cfc-kladno.cz/klikovy_vrchy.php?nazev_stranky=foto#obsah ...