15. září 2010
ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno
Číslo 41
Jak se proflákat ke zlaté
Dvoutýdenní pauza Víťovi prospěla: ve Stodůlkách vyhrál Áčko !
Sjezd je Víťovou doménou. Tentokrát zvládl i dojezd.
Rovných 190 cyklistů včetně Václava Klause, tak vypadala startovní listina 28.ročníku klasického závodu Stodůlky-Karlštejn-Stodůlky.
Pokud si myslíte, že jde o nejapný politický vtip, tak jste na omylu.
Pan prezident sice jak známo dává přednost tenisové raketě a lyžím, ale Václav Klaus mladší je zdatným cyklistou, o čemž svědčí konečný výsledek a jízdní průměr přes 33 km/h.
Ale dále od Hradu, dále... Kladenští fanoušci byli před startem zvědaví především na to, jak se na našem leaderovi Víťovi Novákovi projeví více než dvoutýdenní tréninkový výpadek.
"Tak se to letos nějak sešlo. Nejdřív dovolená s ženskou a hned potom s rodiči u moře. To toho člověk moc nenajezdí, žejo. Tak jsem se snažil aspoň plavat."
Co a jak náš borec trénoval, do toho čtenářům koneckonců nic není, důležitý je výsledek. A ten nás mile překvapil.
Vítek nejen že bez problémů uvisel, ale v početné vedoucí skupině zaspurtoval na konečném desátém místě a v kategorii A dokonce
Takhle se třpytí karlštejnské zlato
vyhrál.
Získal tak letos první zlatou medaili.
"Nelze hovořit o překvapení" říká trenér Svatopluk Zobal
"V pozdní fázi sezóny se už u většiny cyklistů hromadí únava z množství tréninkových a závodních kilometrů.
Krátkodobý výpadek spolu se změnou rytmu může vést k fyzické i psychické regeneraci a paradoxně k zlepšení výkonnosti.
S trochou nadsázky lze říci, že se za těchto okolností dá k výsledkům proflákat. Ale všecho moc škodí, nemusíme chodit daleko. Tatínek si takhle 'vytrénoval'
docela slušný pivní břich."
Celkovým vítězem závodu, ve kterém tradičně jezdí první i druhý balík pohromadě, se stal Václav Jelínek
z týmu EXE Jeans Chomutov, následovaný Tomášem Vitáčkem a Zbyňkem Kudrnou.
Z našich reprezentantů jsme kromě obou Kolbabů zahlédli ještě Pepu Slavíka, ale ten na trati pouze mimo soutež kibicoval. Škoda, když už vážil cestu, mohl nám vyjet pár bodů do souteže družstev.
Jediným stínem na prosluněném závodě byl hrozivě vyhlížející zásah automobilisty, který nerespektoval přednost v jízdě a tři kilometry před cílem smetl projíždějící Lenku Sýkorovou, tou dobou jasně vedoucí kategorii žen. Celý incident naštěstí skončil 'pouze' totální destrukcí kola a postižená závodnice nejenže vyvázla nezraněná, ale na vypůjčeném bicyklu dojela do cíle a ještě stihla uhájit vedoucí pozici. Klobouk dolů, mladá dámo!
Kamil Oprsklý, cfc, Stodůlky
Staronové Klikáče.
Trať se letos naštěstí mění jen málo
Neustálé změny závodních tratí mohou potěšit turisticky zaměřené cyklisty, kteří tak mají možnost poznat dosud neznámé kouty naší vlasti,
ale našemu fotodokumentačnímu týmu přidělávají vrásky na čele. Nafotíte stovku zastávek, popíšete, zanesete do mapy a když si řeknete, že máte hotovo, napřesrok můžete začít od nuly.
Znáte to od Vladimíra Menšíka:
"Když ko-konečně za-zaženu všechny s-slepice do ku-kurníku, řeknu si: jdu na pi-pi-pi... a můžu začínat znova"
Okolnosti se mění, Vrchy zůstávají
Takže pro letošek snad dobrá zpráva, trať 24. 'Klikáčů' se oproti loňsku změní jen málo.
"Opravy silnice na Dobré skončily, a tak můžeme vrátit start i cíl tam, kde bývaly" řekla nám ředitelka závodu
Dáša Semencová.
"Závod se jinak pojede stejně jako loni, tedy přes Žilinu a Lány do Myší díry. Vyhneme se tak průjezdu Novým Strašecím
a také krajina je tu hezčí." To je pravda, ale to podstané leží dále a naštěstí se nemění už léta. I tentokrát se můžeme těšit na trojvrší
Buková - Sklady - Sýkořice, z nichž zejména prostřední, bezmála čtyřkilometrový kopec z Roztok na Leontýnu dokáže cyklisty pořádně potrápit a těm hmotnějším
ukázat, jak v praxi fungují Newtonovy gravitační zákony. Dojezd závodu se po roce vrací před doberský hřbitov. Pokud nejste místní, závod pojedete poprvé nebo si jen chcete osvěžit paměť,
prostudujte si upravedou
prohlídku trati.
24. Klikovy vrchy startují v sobotu 18. září v 11 hodin.
Koukejte přijet.
Bratronické vteřiny
Etapák z rychlíku: vteřinové souboje na ostří nože. Evžen Šmatlák šestý !
Evžen v časovce vykročil za výborným výsledkem.
Na první pohled by se mohlo zdát, že když naše redakce kvůli zájezdu do teplých krajin kompletně 'prošvihla' letošní Bratronické okruhy a zůstala odkázána na výsledkovou listinu, případně útržkovité dojmy účastníků, bude obtížné o závodě napsat cokoli jiného než jména vítězů. Ale při bedlivějším pohledu se ukázalo, že ani suchá řeč čísel nemůže skrýt nevídané vteřinové drama, které se na letošním 'etapáku' rozpoutalo. A nás může tešit, že i při neúčasti některých opor nebyli jezdci CFC v roli statistů. Závod zahájila sobotní časovka na zbrusu nové desetikilometrové trati v okolí chýňavské myslivny.
V prvním balíku byl nejrychlejší Robert Míl z KPO, 6 vteřin
před Ondřejem Stránským z Team Cube a 15 vteřin před Vítkem Mužíkem.
Náš Evžen Šmatlák byl po časovce osmnáctý se ztrátou 53 vteřin.
Ve 'dvojce' si rozdali karty vinohradský Karel Prager, který zajel absolutně nejrychlejší čas, následovaný Radkem Vaňkátem z CS Kern a Viessmanny Sekerou a Vitáčkem v jednovteřinových odstupech. Jeden z hlavních favoritů Miroslav Kakač nabral v časovce více než půlminutovou ztrátu a bylo otázkou, zda to nebude příliš.
Po krátké pauze na oběd, kávičku a cigárko následovala druhá etapa na kopcovitém okruhu, kde zejména bezděkovská stojka slibovala pořádný průvan ve výsledcích. V prvním balíku se postupně vytvořila desetičlenná skupina favoritů, která se rozpadla až v závěrečném kopci do Bratronic. Vyhrál rudoltický příchozí Marian Hajzler, 18 vteřin před dvojicí Zbyněk Kudrna a Petr Zahrádka.
Dosud vedoucí Míl ztratil 34 vteřin a klesl na druhé místo, pouhou jednu vteřinu za Hajzlerem.
Evžen dojel ve druhé skupině a posunul se na jedenácté místo celkového pořadí.
V druhém balíku byl vývoj ještě dramatičtější. Náročného profilu dokonale využil král vrchařů Miroslav Kakač, kterému dokázal sekunovat pouze Tomáš Vitáček, ale i ten nakonec ztratil 41 vteřin. Oba se usadili na prvním a druhém místě s čtyřvteřinovým odstupem. Teprve pak dojela s 1,5 minutovou ztrátou osmičlenná skupina s ostatními favority. Dosud vedoucí Karel Prager klesl na průběžné třetí místo.
Nedělní třetí etapa byla sice patřičně dlouhá, ale při rovnějším profilu s jedinám vážnějším kopcem se dal očekávat taktický boj, dojezd velké skupiny a rozhodování v závěrečném spurtu. Opak byl pravdou. Bezprostředně po startu odjela
silná šestice jezdců a než se hlavní pole rozkoukalo, nabralo ztrátu, která se nakonec ukázala jako rozhodující. Nejvíce na to doplatil průběžně
stříbrný
Míl, který o 'bednu' přišel a nakonec skončil pátý. Vedoucí šestka se časem ztenčila na čtyřku, která se posléze rozpadla na
dvojice ve složení Hajzler-Zahrádka a Kudrna-Šnajdr. V tomto pořadí projeli jezdci cílem a takto se ustanovil i konečný výsledek. Mezi prvním a druhým bylo pouhých 10 vteřin. Evžen Šmatlák dojel v hlavním poli, bez problémů udržel celkově jedenácté, v kategorii B dokonce výborné 6. místo a znovu potvrdil, že pokud přijede, je pro náš tým velkou oporou.
V balíku CDJŽ se v závěru opět utrhla dvojice průběžně vedoucích jezdců, ale mírnější sklon závěrečného stoupání tentokrát nahrál spurtérským kvalitám Tomáše Vitáčka, který získal malý náskok a v součtu s bonifikací 'Míru' Kakače o tří vteřiny přeskočil.
O pouhé tři vteřiny! Třetí místo nakonec vybojoval 'Vitasův' kolega Jiří Sekera, 4 vteřiny před Radkem Vaňkátem. Nejen na TdF bylo těsno... Závěrečná etapa vůbec nevyšla vítězi časovky Prágerovi, který dojel až ve třetí skupině s minutovou ztrátou a klesl na konečné 7. místo.
Náš reprezentant Vláďa Prokop sice neobhájil loňskou 'bednu' v kategorii D, ale i tak je jeho 22., resp. 8. místo vemi dobrým výsledkem. Jirka Semenec dojel 37., v kategorii dvanáctý.
Tak to vidíte.
A to jsme u toho ani nebyli.
Z rychlíku pro Zpravodaj V. Zvědavá
Evženova třináctka
Zase řádil: 6. v B, 7.celkově.
13 minut, 22 vteřin a 6 desetin
To je konečný čas Evžena Šmatláka v časovce do řevnického vrchu, který znamenal sedmé místo v absolutním pořadí, šesté v kategorii B.
To je sám o sobě mimořádný výsledek, ale nedosti na tom. Evžen předjel Miroslava Kakače, s šestým Koubíkem prohrál o jedinou desetinu a na pátého Šnajdra ztratil vteřinu. Ale zkusme počítat dále.
Jelikož vlivem nepříznivého větru jela letos většina jezdců o 15-20 vteřin pomaleji,
můžeme spekulovat, že by, kdyby, za příznivějších podmínek mohl Evžen atakovat magickou hranici 13 minut. A to už je skutečná extratřída.
Nakonec snad dobře, že Vítek závod nestihl,
dost možná by tentokrát nebyl z CFC nejlepší a kdoví, jak by to nesl.
Ale aby nám snad Evžen nakonec nezpychl, tak ho teď ješte naposledy pochválíme -
výborně -
a přejdeme raději k celkovým výsledkům.
Vítězem 13. ročníku řevnické časovky se stal kdo jiný než Petr Novák z Viessmann teamu, který se jako jediný těsně vešel pod 13 minut. Druhý královický Miller ztratil necelých 5 vteřin a s převahou vyhrál kategorii A. V kategorii C byl nejrychlejší Jiří Sekera z Viessmannu. Nejlepším vrchařem v Déčku ovšem nemohl být nikdo jiný než Miroslav Kakač z CS Kern. Kategorii E ovládl Vladimír Hora z KC Nové Strašecí a v juniorech přijel a vyhrál jeho týmový kolega Thuma. Nejrychlejší ženou se stala královédorská Hana Doležalová.
Náš další reprezentant Vláďa Prokop vybojoval výborné osmé místo v kategorii D, biker Martin Šurányi ne a ne přesedlat na úzké pláště, ale i s traktorem předjel 34 čistokrevných silničářů.
Dobrá práce.